Staff

Whipton Federation Staffing Structure 2016/17

All Whipton staff work on behalf of children across the federation. We are two schools working as one. If you would like to contact staff, they are usually available before and after school for a quick chat. If you need more time, they will be more than happy to make an appointment to see you at a convenient time.

You can contact the schools directly by telephone or email the Executive Head and Heads of School at the email addresses below:

Gary Read: gread@whiptonbarton.org
James Norman: jnorman@whiptonbarton.org
Gemma Wills: gwills@whiptonbarton.org

 

Senior Leadership Team

Executive Head

Gary Read

Head of Junior School

James Norman

Head of Infant School

Gemma Wills

Assistant Head

Amy Hardinge

SENDCo

Claire Upston

EYFS Leader

Kirstin Williams

Early Years Foundation Stage

Nursery

 

Reception

 

Teachers

Kirstin Williams

Teachers

Clare Crocker/Ali Cocks
Beck Ramsdale

Teaching Assistants

Julie Rogers
Chris Harvey
Lucy House
Amber Clarke (apprentice)

Teaching Assistants

Christine Conibere (HLTA)
Jo Collins
Paula Williams
Liz Leather
Katy Brewer
Sue Skinner

Key stage One

Year One

  Year Two  

Teachers

Melissa Grogan
Charlie Fletcher

Teachers

Sarah Rowan/Suzy Bassett
Sally Holmes

Teacher (PPA) Kath Ebdon    

Teaching Assistants

Hannah Saunders
Sarah Timms
Ronnie Brooks (mornings)

Teaching Assistants

Ellie Grimes
Julie Berry (mornings)/Emma Choules (afternoons)
Kim Tancock (mornings)

Lower KS2

Year Three

  Year Four  

Teachers

Ruth Maxwell/Dee Crocock
Jonathan Graham
Trudi Steer

Teachers

Penny Rudler-Doyle
Gareth Morris

Teaching Assistants

Cassie Allen
Paula Dowden
Sue Thomas

Teaching Assistants

Sharon Stears-Tremlett
Cathy Hind
Lorraine Toms

Debra Watts
Charlotte Clear

Upper Key stage two

Year Five

  Year Six  

Teachers

Jen Cordwell/Katherine Martin
Helen Nash

Teachers

Jo Stranks
Gwen Blewett/Amy Hardinge

Teaching Assistants

Tina Chalmers
Wendy Wareham (morning)
Karen Jones (afternoon)

Teaching Assistants

Michelle Hammond
Sam Taylor (afternoon)
Amanda Lawson (mornings)

SEND and pastoral support

SEND

  Pastoral support  

Teachers

Claire Upston (SENDCo)

Teachers

Claire Upston (SENDCo)

Support staff

Karen Ellis (assistant SENDCo)
Hannah Saunders (Y1)
Shannon Robertson (Y3)
Annabelle Snell (Y4)

Support staff

Carol Murray (Family Support Worker)
Kim Tancock
Ann Clements (Thrive practitioner)
Leah Dare (Thrive practitioner)

Heather Cheriton

Administration Team

Juniors   Infant and Nursery  

Business Manager

Jayne Hall

Business Manager

Jayne Hall

Administrator

Vicky Smith

Administrator

Andrea Gambie

Clerical Assistant

Natasha Begam

Clerical Assistant

Sara Grimshaw

Catering Team

Kitchen Manager

Debbie West

Assistant Kitchen Manager

Sarah Plowman
Catering Assistant

Michelle Yeo

Catering Assistant

Sam Pring
Catering Assistant  

Debra Harrison

Catering Assistant

Fran McBride

Catering Assistant

Joanne Dlugosz

Meal Time Assistants

Junior   Infant and Nursery  
Senior Meal Time Assistant Sue Thomas Senior Meal Time Assistant Veronica Brown
Meal Time Assistant Mel Mills Meal Time Assistant Michaela Bennett
Meal Time Assistant Mandy Discombe Meal Time Assistant Erin Gerry
Meal Time Assistant Ann Clements Meal Time Assistant Faye Hendy
Meal Time Assistant Sharon Westlake  Meal Time Assistant Tracey Wilson
Meal Time Assistant  Cassie Allen Meal Time Assistant Helen Trout
Meal Time Assistant Lorraine Toms Meal Time Assistant Alison Tancock
Meal Time Assistant Karen Jones Meal Time Assistant Jo Austen
       

Premises Team

Juniors   Infant and Nursery  
Premises Manager Kevin Waite Premises Manager Kevin Waite
Premises Assistant Keith Guest Premises Assistant Keith Guest
Premises Staff Sue Thomas Premises Staff Mandy Discombe
Premises Staff Jeanette Waite Premises Staff Faye Hendy 
Premises Staff Erin Gerry Premises Staff Sharon Westlake
    Premises Staff Tracey Wilson

To download or print this list please click on the link below